Czym są okulary fotochromowe?

Okulary korekcyjne powinny być komfortowe w użytkowaniu, aby wady wzroku nie utrudniały w nadmierny sposób życia codziennego. Efekt taki jest możliwy jeśli szkła okularów są dobrane w sposób prawidłowy. Dobrym rozwiązaniem mogą być okulary fotochromowe, ale tylko wtedy kiedy nie ma przeciwwskazań do ich noszenia.

Co to są okulary fotochromowe?

Jeśli podczas codziennych czynności nasze oczy są wrażliwe na światło i zaczynają łzawić, wówczas trzeba zadbać o nie w sposób wyjątkowy, aby powyższe dolegliwości zniknęły. Ważne jest wybranie odpowiednich szkieł, które ułatwią codzienne funkcjonowanie i samoczynnie będą dopasowywać się do stopnia ostrości światła.

Okulary korekcyjne powinny być komfortowe w użytkowaniu, aby wady wzroku nie utrudniały w nadmierny sposób życia codziennegoFunkcję tą spełniają okulary fotochromowe, które są szczególnie popularne wśród osób związanych ze sportem oraz aktywnych na co dzień. Okulary fotochromowe są inteligentnymi okularami, które dopasowują się do mocy światła naturalnego oraz sztucznego.

Dopasowanie to polega na przyciemnieniu się szkieł w jasnych miejscach oraz rozjaśnienia jeśli moc światła się zmniejszy. Dzięki takiemu rozwiązaniu okulary te chronią oczy w każdych warunkach.

Trzy etapy działania okularów fotochromowych

Okulary fotochromowe działają etapowo. Etapami ich działania są:

  • brak aktywacji – etap ten polega na tym, że pigmenty fotochromowe znajdują się w stanie spoczynku. Etap ten najczęściej ma miejsce w pomieszczeniach, gdzie nie ma promieniowania ultrafioletowego, wówczas okulary mają kolor bezbarwny,
  • zerwanie wiązań – drugi etap to zerwanie się wiązań pomiędzy pigmentami pod wpływem oddziaływania promieniowania ultrafioletowego. Podczas tego etapu cząsteczki przemieszczają się i szkła ulegają przyciemnieniu,
  • absorpcja światła – ostatni etap to przyciemnienie szkieł w okularach. Struktura, która powstała po przemieszczaniu się cząsteczek chroni oczy przed promieniowaniem przez określony czas. Okulary jaśnieją jeśli temperatura w pomieszczeniu ulega zwiększeniu.

Kto nosi okulary fotochromowe?

Największą popularnością okulary tego typu cieszą się wśród sportowców. Dzieje się tak, ponieważ okulary te dopasowują się do każdych warunków pogodowych i nie utrudniają uprawiania sportu w pełnym słońcu lub podczas zachmurzenia.

Wiele osób niezwiązanych ze sportem decyduje się na korzystanie z okularów fotochromowych i wybiera je jako alternatywę dla klasycznych modeli. Okulary takie są także popularne wśród zawodowych kierowców i pozwalają na bezpieczną jazdę i szybką reakcję w czasie nagłej sytuacji.

Okulary te są szczególnie polecane osobom, które na co dzień przebywają w miejscach, gdzie często dochodzi do zmiany mocy światła ultrafioletowego.